Připomínka 400 let od bitvy na Bílé hoře

Milí farníci,

jak jste možná už slyšeli nebo četli, v neděli 8. listopadu od 15.00 hodin se u mohyly na Bílé hoře uskuteční ekumenické nešpory, které budou připomínkou 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Po jejich skončení bude následovat odhalení Kříže smíření. K tomuto tématu se píše mj. na webu české katolické církve v článku: 

https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/201105ekumenicka-pripominka-400-let-od-bitvy-na-bile-hore-probehne-jiz-tuto-nedeli 

TV Noe bude k tomuto tématu vysílat pořad už v sobotu 7.11. ve 14 hodin a dále v neděli od 14:30 hod.

Z pořadu Kulatý stůl, který ke 400 letům Bílé Hory a 350 letům smrti Jana Ámose Komenského vysílala TV Noe v pátek 6.11., jsem bohužel viděl jen závěr, ale fakta, o nichž tam hovořili historici, se dosti lišila od ideologických výkladů, které jsme tu slýchali ještě v 80. letech, a především byla velmi zajímavá. Myslím, že zájemci o historii se mohou těšit, až se tento pořad objeví ve videotéce TV Noe.    

Velmi podrobně a dle mého soudu střízlivě k tomuto tématu píše také více autorů ve 45. čísle Katolického týdeníku: 

https://www.katyd.cz/clanky/novy-kt-ke-stazeni-zdarma-vzdy-od-soboty-12.html .

 

S přáním pokoje

 

Zdeněk Sedlák