17. října začíná diecézní fáze synody o synodalitě v církvi

Milí farníci,

jak už asi někteří z vás postřehli, v neděli 17. října začne diecézní fáze světové synody katolické církve na téma: „Za synodální církev: společenství, spoluúčast a poslání“. 

O co jde? Synoda je církevní sněm, na který jsou zváni zástupci celého Božího lidu, tedy nejenom duchovní, ale také laici. Tím se liší od koncilu, který jehož účastníky jsou pouze biskupové (kteří ovšem mohou mít odborné poradce, kteří však nemají hlasovací právo). Synoda může být na různých úrovních, a to od diecézní až po světovou. 

Se synodami mají bohaté zkušenosti ve východních katolických církvích. Dobré zkušenosti se synodami má například také římskokatolická církev v Latinské Americe. Proto není divu, že papež František, který z Latinské Ameriky pochází, se nyní snaží synodální způsob utváření budoucnosti církve nabídnout církvi na celém světě a zároveň i prohlubit jeho chápání. 

Více je možné dočíst se v článku v aktuálním 41. čísle  Katolické týdeníku na odkaze: https://katyd.cirkev.cz/ze-sveta/svetova-synoda-zacina_10090

V příloze uvádíme též dopis českých a moravských biskupů v příloze. 

Zamyšlení papeže nad touto synodou najdete na adrese: https://www.vaticannews.va/cs 

Zajímavé materiály se v posledních dnech před zahájením diecézní fáze začaly objevovat na oficiálním webu  https://www.cirkev.cz/cs/synoda-2021-2023

 

Slavnostní zahájení diecézní části synody bude probíhat v naší diecézi v neděli 17. října od 14 hodin v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové. Biskup Jan Vokál zve k účasti věřící z celé diecéze. Ve 14 hodin bude zahájení modlitbou a úvodními informacemi, od 15 hodin pak bude následovat mše svatá. Pokud by se někdo chtěl zúčastnit a nemá zajištěnu dopravu, může se hlásit u faráře.  

 

 

Soubory ke stažení