Výzva diecézního biskupa ke druhému kolu prezidentských voleb

Vážení,

v příloze najdete výzvu našeho diecézního biskupa Jana Vokála ke druhému kolu prezidentských voleb. 

Jedna dodatečná poznámka duchovního správce: videem, které pan Andrej Babiš natočil v pražském kostele Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského ("u pražského Jezulátka") a komentářem na facebooku podle mého názoru dost jednoznačně demonstroval, že si plete křesťanství s magií (tato výtka se ale týká i některých katolíků, zvláště těch "matrikových"). Na druhé straně nutno přiznat, že pokušení této záměny se čas od času v nějaké podobě objeví i v životě zbožného člověka. 

Rád bych se mýlil, ale zdá se mi, že v případě tohoto videa jde také o ukázkový příklad porušení druhého přikázání, které zakazuje zneužívat Boží jméno. 

Každopádně s Bohem se lze setkat pouze v pravdě, byť nelichotivé. S Bohem se ještě nikdy nikdo nesetkal  v Potěmkinových vesnicích, i kdyby to byly vesnice stavěné pro katolické voliče. Každý z nás, tedy i kandidát na prezidenta, se může s Bohem setkat jedině tehdy, když upřímně Bohu přizná, jak na tom právě teď je. Jakákoliv přetvářka, i zbožně se tvářící, je překážkou v setkání s Bohem (vzpomeňme na knihu Job). Tento poslední odstavec nepíšu ani tak jako kritiku, jako spíše podnět k zamyšlení pro nás pro všechny. 

 

Druhá dodatečná poznámka duchovního správce: pan Andrej Babiš se veřejně vyjádřil, že by byl proti vojenské podpoře Pobaltí nebo Polska v případě jejich napadení Ruskem. Svoje vyjádření později opravil. Nicméně je jasné, že kandidát, který se takto vyjádřil, je pro Rusko daleko přijatelnější, nežli kandidát, který pracoval ve vedení NATO.

Žádný div, že zřejmě z Ruska pochází falešný web, který těsně před druhým kolem voleb zveřejnil nepravdivou informaci o úmrtí Petra Pavla.

Informace o kandidátech si můžeme skládat jako puzzle.  Každopádně koho ze dvou kandidátů druhého kola by si na postu českého prezidenta přála Ukrajina a koho Rusko je nabíledni. I to může být vodítko pro ty z nás, kteří jsme v prvním kole nevolili ani jednoho z těchto dvou kandidátů.

  

S přáním pokoje

Zdeněk Sedlák, farář

 

Soubory ke stažení